Bädda för att lyckas!
Behöver du t.ex. prata med någon som brukar ha svårt att lyssna? Har du förväntningar på att du äntligen ska bli lyssnad på och sedan blir du besviken. Eller något liknande.
För att förbereda för att du ska få det du behöver på ett bättre sätt så brukar jag säga att vi ska ”bädda för det”. Det kan gå till så här. Du kanske vet att personen som du vill tala med ofta går iväg efter du berättat det du behöver. Börja då med att säga något liknande det här:
Jag vill gärna berätta en sak och jag har uppfattat det som att du gärna går i väg efter jag berättar saker. Det är helt ok att du går när jag är klar. Men jag önskar få berätta.
När du gör på det här sättet behöver du inte bli ledsen när personen går. Eftersom du redan gjort dig medveten om det och gett ok. Du skyddar dig själv från besvikelse.
Detsamma kan gälla saker du bestämmer dig för att göra själv. Du kanske vill lära dig något nytt, börjar en kurs. Sedan blir du besviken på att du inte kan allt nästan med en gång. Då behöver du sätta rimliga mål. Idag ska jag göra en liten sak för att ta mig mot målet.
Kanske det är så att du behöver bli lugnare. Du läser att man ska meditera en gång per dag i 8 veckor. Dag 3 händer kanske en massa saker i ditt liv och du missar meditationen. Du blir irriterad och klankar dig själv att du misslyckas. Då kanske du satt målet för högt. Kanske behöver du välja en kortare meditation. Kanske behöver du tänka att du lyckats varje dag du har genomfört den och strunta i de dagarna när det inte fungerat.
Lyssna inåt dig själv och se hur du behöver bädda för, i det du vill säga till någon.
Ibland kanske du inte ens ska säga det högt utan kanske skriva ner saker, bara för din egen skull, om du vill ha något slags avslut på något.
Tänk lite som det minsta jag kan göra för att känna att
det är klart, att jag får det avslut jag behöver.

Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Ivana Mackerel » Längtar ni efter lugn och ro i relationen? : ”Min man och jag separerade nyligen. Vi har varit gifta i sex år nu och det har v..”
-
Ruben » Vad bidrar du med när det blir som bäst i din relation? : ”Ruben Eva Jag och mitt ex gjorde slut för 5 månader sedan och jag var redan gra..”
-
Shannah Braunt » Vad bidrar du med när det blir som bäst i din relation? : ”Jag kan seriöst inte dölja den glädje och lycka jag känner inom mig just nu. Jag..”
-
Rita » Vad bidrar du med när det blir som bäst i din relation? : ”Min man sedan 3 år gjorde slut med mig förra veckan. Jag åt inte eller pratade m..”
-
Lauren James » Vad bidrar du med när det blir som bäst i din relation? : ”Kraftfulla kärleksbesvärjelser för att få tillbaka ditt ex +16692093663 Jag var..”
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
långsam pigg älta lycklig telefonterapio luleå grubbla lycka parterapi parcoach relationer webbterapi uttröttad tankar delpersonlighet kreativterapi terapi terapeut telefonterapi självkänsla känslig självförtroende relationsterapeut kritiska röster coaching stress samtalsterapeut samtalsterapi självsnäll personlig utveckling självskaparprogrammet onlineterapi anne-lie fant kreativ terapi onlineutbildning förstådigsjälv blidenduärmenadattvara livscoach frihet inuti utbränd måbra roller och mönster parterapeut empati gladhjärna coachning rädslor ångest svårtattsova vem vill jag vara? sömnsvårigheter relationscoach sömn sökhjälpnu kreativ gör det nu trött mål tankesnurr lugn parter rättmat